خرید vpn

خرید کریو

خرید vpn

خرید کریو

خرید vpn

خرید وی پی ان

خرید kerio

دانلود فیلم

نصب دو رام مختلف در گالکسی اس 2
ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید(تومان)
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
تغییر نام کاربری
بازار خرید و فروش

حمایت از موبایل اوّل

اطلاعیه ها

تغییر نام کاربری امکان تغییر نام کاربری به صورت اتوماتیک فعال شده است.
سیستم پاداش نقدی جهت حمایت از توسعه دهندگان و تلاش افراد در فضای مجازی
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
  1. Top | #1

Android
    نام
    محمد
    میزان امتیاز
    3164797
    نمایش سایر مشخصات

پیش فرض نصب دو رام مختلف در گالکسی اس 2

دو راه برای نصب دو رام مختلف برایتان آموزش می دهم
    اگر راههای دیگری وجود دارد لطفا آموزششان را بزارند

فقط اعضا می توانند لینک ها را ببینند
    1-با استفاده از کرنل سیانوژن نسخه3.2.2

نکته
    رامی که الان نصب دارید و ازش بکاپ میگیرید به عنوان رام اول ( primery ) قرار خواهد گرفت

دوستانی که رام رسمی دارند حتما باید روت کنن

این کرنل مخصوص اندورید 4 است

1. وارد ریکاوری بشید و از رام بکاپ بگیرید
    2. رام دوم نصب کنید
    3. کرنل siyah نصب کنید نسخه 3.2.2
    4. به ریکاوری برید و وارد منوی dual boot options بشید
    5. گزینه clone primery rom to secondary بزنید
    6. بعد از اتمام کار از منوی dual boot options بیرون بیاید
    7. وارد منوی backup and restore بشید و رام اولی که بکاپ گرفته بودید ریستور کنید
    8. reboot system now
    9. بعد از ریبوت کردن به شما پیام خواهد داد که برای استفاده و وارد شدن به رام دوم کلید home بزنید

فیلم

2.با استفاده از برنامه LolBoot

ابتدا کاستوم رامی که میخواهید به عنوان کاستوم رام اصلی باشه اول نصب کنید بعد از طریق برنامه CWM که در منو هست بکاپ بگیرید

حالا بکاپ جایی منتقل کنید که با نصب رام بعدی از بین نره

مثل توضیحات بالا کاستوم رامی که میخواهید به عنوان رام دوم قرار بگیره نصب کنید و مثل روش بالا بعد از نصب بکاپ بگیرید از کل رام

تا اینجا شما از دو کاستوم رامی که موزد نظرتون بود بکاپ گرفتید

برنامه LolBoot را نصب کنید

1. وارد برنامه بشید به منوی setup / install option برید
    2. گزینه cache current OS installation for later set up as scondary boot بزنید
    3. برنامه شروع به کار میکنه و بین 10 تا 30 دقیقه طول میکشه!

4. حالا به برنامه CWM که در منو هست برید و بکاپ رامی که میخواهید به عنوان رام اول باشه ریستور کنید
    5. بعد از بالا اومدن رام دوباره وارد برنامه بشید به منوی setup / install option برید
    6. این بار گزینه set up cached sytem as scondary boot بزنید
    7. برنامه شروع به کار میکنه و این بار زیاد طول نمیکشه!
    8. دوباره به برنامه CWM که در منو هست برید و بکاپ رامی که میخواهید به عنوان رامدوم باشه ریستور کنید
    9. بعد از بالا اومدن رام دوباره وارد برنامه بشید به منوی kernel options برید
    10. گزینه duallboot kernel based on siyah-kernel v2.2 بزنید و بعد پیامی که به شما داده میشه تایید کنید
    نکته: برای بوت کردن رام اول وقتی گوشی خاموش باشه فقط کلید پاور بزنید

برای بوت کردن رام دوم کلید هایی که برای رفتن به ریکاوری نگه میداشتید بزنید ( هوم+ ولوم بالا+ پاور )

دوستان عزیز توجه کنن شما مثل قبل نمیتونید به ریکاوری برید

برای رفتن به ریکاوری گوشی خاموش کنید و به کامپیوتر وصل کنید میبیند که وارد ریکاوری مود خواهید شد!

How to Dual Boot your galaxy S2
    OK so i know a lot of members are intrested in Dual booting their galaxy S2, so i have decided to complice a list of all the dual boot options i can find and have found. I have found two ways as it stands now, but my search has not been that deep yet, so here are the two ways for now and i hope to add more to the list soon.

SGS2 Dual-Boot Setup (LolBoot) - Ok so the first is an app by Hellcatdroid that you can download from Google Play. It only supports GB roms for now, but their is hope that he will put his PSvita down and continue to work on this great app.

Links

SiyahKernel v3.1beta1 Kernel - So option 2 is a kernel from Gokhanmoral, the kernel is stable but the dual boot side is still in beta. This dual boot kernel is working with ICS roms (not GB), Gokhanmoral has tried a dual boot on stock and cm9 and this combo is working, he is pretty sure it will work with MUIU roms. The members on this thread will start to tell of other working combos they have tried, so give this one a go it is looking very good.

Links

فقط اعضا می توانند لینک ها را ببینند - The blog includes a changelog, and the download link for his kernel

Here is a guide thanks to Phistachio on how to dual boot using Siyah Kernel

Here is a fantastic guide, FAQ writen by droidphile for the use with Siyah kernel, it is a fantastic FAQ, so if you use it please go and thank him فقط اعضا می توانند لینک ها را ببینند -

Dual Booting FAQs

Here are some dual-boot faqs. Some answers may not be 100% true at present since Gokhan is still working on enhancing dual-booting and implementing all the placeholder features in touch recovery dual boot options.

1) So what's dual booting?
    A. Option to boot into either two ICS roms - aosp or sammy. Immediately after boot logo is displayed, you will have a 3 seconds time-out where you can boot into secondary rom by pressing the home key. To boot into primary rom, wait for 3 seconds time-out to complete. If you don't like to wait - touch the screen, or press a volume key, or press power key during time-out.

2) What's the basic architecture behind dual booting?
    A. Any rom will have /system, /data, /cache partitions and requires a kernel to boot. Primary rom has all these partitions on the same location as if you were single-booting. Secondary rom uses a hidden partition (/dev/block/mmcblk0p9) to be used as /system (it's /dev/block/mmcblk0p12 for primary rom). Second rom uses sdcard to store /data and /cache partitions. They're stored in /sdcard/.secondrom directory as mountable ext4 block device images (data.img and cache.img).
    Kernel partition is shared, so same kernel boots both the roms. If you switch from Siyah to a different kernel dual booting will not be available even though you have a clone of secondary rom. Internal sdcard, ofcourse external plastic sdcard, /efs, /emmc, other kernel related virtual filesystem directories, etc are shared among roms.

3) I have just one rom now. How do i setup one more rom to dual boot?
    A.
    -To use current rom as primary: Assuming the other rom is downloaded and copied to phone memory
    i) Flash latest Siyah that supports dual boot.
    ii) Nandroid backup your existing rom.
    iii) Full wipe, install the rom you need to dual boot into.
    iv) Boot into that rom, perform initial setups, flash whatever zip you need to flash on that rom - gapps, themes, mods, etc. (Because after setting up dual boot you don't have an easy way to flash zips onto second rom. Remember /system and /data partitions are different for both roms)
    v) Flash latest siyah on this rom.
    vi) Boot into recovery, under dual-boot options, select "Clone Primary ROM to Secondary". Be patient and wait about 6-7 minutes.
    vii) Within recovery, restore nandroid backup.
    viii) Just to be sure, flash latest Siyah again.

-To use current rom as secondary: Assuming the other rom is downloaded and copied to phone memory
    i) Flash latest Siyah that supports dual boot.
    ii) Boot into recovery, under dual-boot options, select "Clone Primary ROM to Secondary".
    ii) Without exiting recovery, Full wipe, install the rom you need to use as primary rom.
    iii) Boot into that rom, perform initial setups.
    iv) Flash latest Siyah just to be sure.

Now you have two roms. Press home key to boot into second rom when time-out is shown.

4) How much time was it to clone a rom?
    A. There's /system, /data/ and /cache to clone. 2 GB data + 103mb cache + 513 mb system = 2.6 gb
    Shell prompt read speed = 7mb per second.
    Total Time = 2.6*(1024/7) = 380 secs = 6/7 minutes.

5) If i reboot to recovery from power-off state using 3 button method, to which rom's recovery it's booted into?
    A. Unified kernel, same recovery. And remember - flashing zips to second rom is not possible.

6) Any solution to flashing zips to secondary rom?
    A. Not until secondary rom is "converted" to primary rom. If you know what the updater script in the zip is doing, you can do that manually using Root Explorer (replacing/copy files, setting permissions, etc).
    Else, temporarily make secondary rom the primary rom. Goto recovery, dual-boot options, "Clone Secondary Rom to Primary". Now your second rom becomes primary rom. Flash your zips. When you're done, restore nandroid backup of the other rom to make it primary as before.

7) Should i have same versions of kernels on both roms?
    A. Flash kernel from any rom. Both uses the same kernel partition anyway.

8) Will i get a prompt to dual-boot if i'm not using dual boot, as in i haven't cloned any rom to use as secondary?
    A. NO

9) I don't like waiting for 3 seconds to boot into primary rom.
    A. Touch the screen immediately upon prompt.

10) How do i swap primary and secondary roms?
    A. Goto recovery, dual-boot options, "Backup secondary rom"
    Under original Backup and Restore option, "Backup" to backup your primary rom.
    "Restore as secondary rom" or "Restore as secondary rom from internal sd" and select the nandroid backup of what was actually your primary rom.
    Then under original Backup and Restore option, "Restore" to restore the rom you backed up as secondary.

11) USB mass storage works?
    A. Only external sd is mounted for second rom atm. MTP will work for internal sd also. Both will be mounted for primary rom.

12) If i had the same /data partition shared between roms, i could use same apps on both roms.
    A. Data partition can not be shared as they're incompatible between roms. (Sometimes dev asks you to perform full wipe even if you're switching between versions of the same rom right). Even if they were shared, separate dalvik caches has to be used and hence every boot will take a long time to rebuild dalvik.

13) How to undo dual booting?
    A. Use "Remove secondary rom" from dual-boot options in recovery.

14) How to remove secondary rom if "remove secondary rom in recovery" fails for some reason?
    A. Format /system2 directory partition, remove data.img and cache.img under /sdcard/.secondrom directory manually by booting into primary rom.

15) How to upgrade primary rom?
    A. As usual, goto recovery, wipe whatever you need to wipe and install the new version.

16) How to upgrade secondary rom?
    A. Temporarily convert secondary rom to primary (like explained above), install new version and revert primary back to secondary.

17) How to replace secondary rom with another?
    A. Perform the steps to setup dual boot as if you had only one rom which is going to be used as primary rom.

18) How to replace primary rom with another?
    A. Normal procedure - wipe, install from recovery.

19) Can i have both aosp roms/both samsung roms/first aosp, second samsung/first samsung,second aosp?
    A. Yes

20) Can i have one GB rom and second ICS rom?
    A. No

21) Why?
    A. Kernel partition is shared between roms. Dual boot functionality is implemented in ICS kernel. ICS kernel can run only ICS roms.

22) Are init.d scripts and extweaks profiles shared across the roms so that i can make changes by booting into any rom and the other rom automatically inherits the settings?
    A. NO. Roms have differet /system partitions so different init.d directories. Roms uses different /data partitions and extweaks profiles are stored under /data/.siyah. So you gotta configure both separately. Initramfs scripts are shared anyway since both rom uses the same kernel.

23) So if at all i format /sdcard, my second rom is gone?
    A. Yes

24) Is the size of /system partition of secondary rom re-sizable from user space?
    A. NO

25) Can i have different kernels for the two roms?
    A. NO

26) What're the options under dual-booting in touch recovery?

A. i) View Status
    Displays secondary rom info if found.
    ii) Clone Primary ROM to secondary
    First time, you will have only one rom. You may clone it as secondary rom (so that another rom can be used as primary by nandroid restoring)
    iii) Clone secondary rom to primary
    Whatever has been cloned as secondary rom is cloned to primary rom.
    iv) Remove secondary rom
    Deletes /system, /data and /cache partitions of second rom. You will have normal booting.
    v) Backup secondary rom
    Nandroid backup secondary rom to external sd.
    vi) Restore as secondary rom
    Restore any nandroid backup as secondary rom from external sd.
    vii) Backup secondary rom to internal SD
    Nandroid backup secondary rom to internal sd.
    viii) Restore as secondary rom from internal sd
    Restore any nandroid backup as secondary rom from internal sd.
    ix) init second rom data
    Initialize /data parition of secondary rom to resize the partition to make it bigger in case you run out of space for apps. Init also wipes all the data in /data partition. So your existing apps in secondary rom will be gone.
    x) wipe second rom davik cache, xi) wipe second rom cache, xii) fix permissions in second rom - self explanatory
    I am now running a Dual Boot galaxy s2, using Siyah Kernel by Gokhanmoral, i am running CM9 and Resurrection Remix ics v1.2 PRO[4.0.4]

This is what i have got for now, but i am always looking for more dual booting options, if anyone knows of any please let me knowand i can add it to this thread.

If you have found this thread usfull then please hit the Thanks button

این سایت ها را نگاه کنید

ویرایش توسط m.aref : 2012-06-18 در ساعت 05:54 PM

2. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید m.aref از ایشان سپاسگزاری کرده اند :

3. Top | #2

Android
    نام
    محمد
    میزان امتیاز
    3164797
    نمایش سایر مشخصات
    ویرایش توسط m.aref : 2012-06-19 در ساعت 03:21 AM

4. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید m.aref از ایشان سپاسگزاری کرده اند :

5. Top | #3

Android
    نام
    محمد
    میزان امتیاز
    3164797
    نمایش سایر مشخصات

6. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید m.aref از ایشان سپاسگزاری کرده اند :

7. Top | #4

Android
    نام
    محمد
    میزان امتیاز
    3164797
    نمایش سایر مشخصات

براي رفتن به رام دوم در روش سيانوزن از كليد هوم وقتي كه شمارش معكوس شمرده مي شه

8. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید m.aref از ایشان سپاسگزاری کرده اند :

9. Top | #5

عضو تازه وارد
    میزان امتیاز
    10
    نمایش سایر مشخصات

ممنون ولی میشه اندروید 4 را فقز نصب کرد؟

10. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mehdi0614 از ایشان سپاسگزاری کرده است :

11. Top | #6

Android
    نام
    محمد
    میزان امتیاز
    3164797
    نمایش سایر مشخصات

نقل قول نوشته اصلی توسط mehdi0614 نمایش پست ها
    ممنون ولی میشه اندروید 4 را فقز نصب کرد؟
    ژ
    من دو رام اندوريد چهار كنار هم با از طريق كرنل سيانوژن نسخه 3.3.2 نصب كردم
    كلا ورژن هاي جديدتر قابليت بوت دوگانه را دارند

12. Top | #7

کاربر حرفه ای
    نام
    Amir
    میزان امتیاز
    145662
    نمایش سایر مشخصات

روی گوشی های دیگه هم جواب می ده؟

13. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید ARHB از ایشان سپاسگزاری کرده است :

14. Top | #8

Android
    نام
    محمد
    میزان امتیاز
    3164797
    نمایش سایر مشخصات

[QUOTE=ARHB;1596952]روی گوشی های دیگه هم جواب می ده؟[/Q

به ريكاوري برو و به تنظيمات كرنل سيانوژن نگاه كن يه گزينه. اي
    به اسم dual boot options اگر وجود داشت مي تواني نصب كن

از جديدترين نسخه كرنل استفاده كن

15. Top | #9

عضو تازه وارد
    میزان امتیاز
    10
    نمایش سایر مشخصات

سلام من گالگسی اس 2جی دارم رام رسمی 4.2.1 رااز طریق odin نصب کردم ان را روت کردم ورزن کرنل خودش 3.0.31است ریکاوری مودش گزینه بکاپ نداره وهر کرنلی به غیر از Blazing_Kernel_v5_CWM6_MOD.zipرا رویش نصب می کنم رام رسمی بالا نمیاد وروی مارک گالگسی اس2جی گیر میکنه و کرنل های دوال بوت این لینک فقط اعضا می توانند لینک ها را ببینند را نصب کردم بازهم رام بالا نمیاد من کرنل Siyah-s2-v6.0b5-CWM راهم امتحان کردم فایده نداشت. من با کرنل Blazing_Kernel_v5_CWM6_MOD.zip از رام بک اپ گرفتم وازطریق بوت گزینه install zip from sd card را میزنم ورام کاستوم M1UI_2.10.26_v2 راکه در این لینک فقط اعضا می توانند لینک ها را ببینند هست رانصب می کنم بعد ازنصب گوشی ریست میشه وروی ارم رام M1UI گیرمیکنه . ولی اگربعد ازبکاب گیری وقبل ازنصب رام m1uiگزینه های format cach- format system-format data-wipe data/factory reset و wipe cash partition بزنم کل رام اول بهغیر ازبک اپش که در مموری کارد هست پاک میشه یا با اودین بافایل پیت رام اول راپاک میکنم فرقی نمی کند و دوباره گزینه install zip from sd card ورام m1ui را نصب میکنم وبعداز ریست شدن رام miuiبالا میاد .البته از هردورام بک اپ گرفتم ولی هرکدام را که خواستم رستورکنم باید رام قبلی رابااون گزینه ها پاک کنم تا رام بالا بیاد به این طریق میشود.امامن باید چه کارکنم که رام رسمی 4.2.1و m1ui را دوال بوت روی گالگسی اس 2جی نصب کنم؟ رام کاستوم باید روت شده باشه؟ازکجابدانم رام کاستو روت شده است؟

16. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید YAHYAPC از ایشان سپاسگزاری کرده است :

17. Top | #10

Android
    نام
    محمد
    میزان امتیاز
    3164797
    نمایش سایر مشخصات

نقل قول نوشته اصلی توسط YAHYAPC نمایش پست ها
    سلام من گالگسی اس 2جی دارم رام رسمی 4.2.1 رااز طریق odin نصب کردم ان را روت کردم ورزن کرنل خودش 3.0.31است ریکاوری مودش گزینه بکاپ نداره وهر کرنلی به غیر از Blazing_Kernel_v5_CWM6_MOD.zipرا رویش نصب می کنم رام رسمی بالا نمیاد وروی مارک گالگسی اس2جی گیر میکنه و کرنل های دوال بوت این لینک فقط اعضا می توانند لینک ها را ببینند را نصب کردم بازهم رام بالا نمیاد من کرنل Siyah-s2-v6.0b5-CWM راهم امتحان کردم فایده نداشت. من با کرنل Blazing_Kernel_v5_CWM6_MOD.zip از رام بک اپ گرفتم وازطریق بوت گزینه install zip from sd card را میزنم ورام کاستوم M1UI_2.10.26_v2 راکه در این لینک فقط اعضا می توانند لینک ها را ببینند هست رانصب می کنم بعد ازنصب گوشی ریست میشه وروی ارم رام M1UI گیرمیکنه . ولی اگربعد ازبکاب گیری وقبل ازنصب رام m1uiگزینه های format cach- format system-format data-wipe data/factory reset و wipe cash partition بزنم کل رام اول بهغیر ازبک اپش که در مموری کارد هست پاک میشه یا با اودین بافایل پیت رام اول راپاک میکنم فرقی نمی کند و دوباره گزینه install zip from sd card ورام m1ui را نصب میکنم وبعداز ریست شدن رام miuiبالا میاد .البته از هردورام بک اپ گرفتم ولی هرکدام را که خواستم رستورکنم باید رام قبلی رابااون گزینه ها پاک کنم تا رام بالا بیاد به این طریق میشود.امامن باید چه کارکنم که رام رسمی 4.2.1و m1ui را دوال بوت روی گالگسی اس 2جی نصب کنم؟ رام کاستوم باید روت شده باشه؟ازکجابدانم رام کاستو روت شده است؟

رامهای روت شده برنامه ای به اسم سو پر یوزر در خود دارند این برنامه اگر در گوشی بود گوشی روت شده است
    ویرایش توسط m.aref : 2013-03-19 در ساعت 12:22 PM