PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : زندگی جاری است، حتی روی صندلی چرخدار

danieh
2012-07-14, 06:59 PM
نوکیا به معلولان آفریقای جنوبی برای برقراری ارتباط با دنیا کمک می‌کند.
۶ سال پیش، موسی ملومبو هنگامی که از یک میهمانی برمی‌گشت در اثر اصابت گلوله به سینه‌اش مجروح شد. او یک جوان ۲۴ ساله اهل آفریقای جنوبی است که در حال حاضر از یک گوشی Nokia C5-03 که مطابق با شرایط جسمی وی سازگار شده استفاده و با دنیای پیرامون ارتباط برقرار می‌کند. او حرفه کوچکی هم برای خود دست و پا کرده و کارتریج پرینترها را بازسازی می‌کند.
http://goftogoo.nokia.ir/wp-content/uploads/2012/07/Moses.jpg
موسی می‌گوید: “من از گردن به پایین معلول هستم، اما هنوز هم می‌توانم یک زندگی معنادار داشته باشم.”
وقتی موسی پیام‌های متنی به دوستانش ارسال کرد، دوستانش با تعجب می‌پرسیدند که او چطور این کار را انجام داده است؟
موسی نمی‌تواند از دستانش استفاده کند و از اینکه دوستانش گوشی موبایل را هنگام مکالمه برای او نگه دارند یا شماره و پیام متنی برای او تایپ کنند، بی‌نهایت احساس پوچی می‌کرد.
وی گفت: “من از اینکه استقلال و حریم خصوصی‌ام به خطر افتاده بود، عمیقا ناراحت بودم.”
او اکنون از پروتزی روی مچش استفاده می‌کند که گوشی را برای او نگه می‌دارد و موسی با کمک یک قلم که آن را به دهان می‌گیرد، به تنهایی گوشی را کنترل می‌کند. این گوشی یک صفحه‌نمایش پلاستیکی دارد و در صورت زمین خوردن نمی‌‍‌‌‌شکند.
http://goftogoo.nokia.ir/wp-content/uploads/2012/07/Moses-using-his-phone.jpg
او افزود: “باور کنید به محض اینکه توانستم با دنیا ارتباط برقرار کنم، همه چیز تغییر کرد.”
در ماه مه ۲۰۱۱ شرکت نوکیا در آفریقای جنوبی به موسی و چند تن دیگر در مرکز توانبخشی “اِما ویلیس”، موبایل‌هایی داد که بتوانند خودشان به تنهایی استفاده کنند و به همراه آن از Nokia Developer Champion آموزش‌های لازم را ببینند.
مرکز توانبخشی “اِما ویلیس” تنها مرکز حمایت از معلولان دست و پا در استان مپومالانگای آفریقای جنوبی است که برای مردمی که مصدومیت‌های نخاعی دارند، همیاری و کمک‌رسانی‌های لازم را فراهم می‌کند و به آنها مشاغل مختلف را آموزش می‌دهد.‌
http://goftogoo.nokia.ir/wp-content/uploads/2012/07/2012-04-25-177-595x446.jpg
بَری بوتز، ۳۵ سال سن دارد و موسس، سازنده و یکی از بنیانگذاران این مرکز خیریه است. او ۶ ماه بعد از اولین انتخابات دموکرات آفریقای جنوبی در جریان سرقت مسلحانه خودرو بر اثر اصابت گلوله مصدوم شد.
وی گفت: “من در خودم زندانی هستم، و نمی‌توانم از دستانم استفاده کنم. بعد از اینکه از بیمارستان مرخص شدم، من و همسرم نتوانستیم در کنار هم بمانیم و زندگی ما تبدیل به فاجعه شده بود. من مرکز توانبخشی “اِما ویلیس” را تأسیس کردم تا به مردمی مثل خودم در تمامی جنبه‌های زندگی کمک کنم؛ نه تنها در آموزش مشاغل بلکه در مشاوره .
بَری می‌گوید: “ارائه گوشی به مردم برای استفاده شخصی تاحدودی برای این بود که به آنها کمک کرده باشیم تا استقلال خود را به دست آورند. اما در کار کردن، کسب درآمد به صورت مستقل نیز امری حیاتی است.”
“نوکیا به ما کمک کرد تا برنامه‌های آموزشی خود را ****ی کنیم و سفر درازی که با هم پیش رو داریم با امید ادامه دهیم. بیشتر مشاغلی که ما در این مرکز آموزش می‌دهیم نیاز به کار با تلفن همراه دارند. ما می‌خواهیم مشاغلی معنادار به مردم آموزش دهیم تا آنها بتوانند در آن موفق شوند و از آن لذت ببرند.”
به عقیده بَری نتیجه تحولات با وجود کند بودن، عمیق بوده است. وی می‌گوید: “زندگی جاری است، حتی روی صندلی چرخدار”

منبع: وبلاگ گفتگوی نوکیا