PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : افزایش فضای Rootfs سری جدید

FARHAD.HI
2012-06-07, 11:56 AM
سلام.
دوستان البته فکر نمی کنم نیاز به توضیح داشته باشه ولی برای آن دسته از دوستان که آشنایی ندارن توضیح میدم.

حتما اطلاع دارید که فضای rootfs گوشی N900 حجمی معادل 227.9 مگابایت داره

این فضا در نگاه اول زیاد به نظر میاد ولی به مرور زمان این فضا به دلالیل مختلف پر و اشغال میشه

اشغال شدن و کم شدن این فضا هم دقیقا برابر هست با پایین اومدن سرعت گوشی و کند شدن عملیات های مختلف گوشی

این فضا به دلایل مختلف اشغال میشه که به چند موردی اشاره می کنم :

http://upload.ir-tci.org/filestore/43/7TxorX7TCK.Untitled-1.jpg._

1- نصب نرم افزارهای تایید نشده از مخزن extra testing

( توصیه می کنم اگر واقعا کارایی و قابلیت یه نرم افزار از این مخزن رو نمی دونید به هیچ وجه از روی کنجکاوی نرم افزاری از این مخزن نصب نکنید . نرم افزارهای این مخزن همون جور که از اسمشون مشخصه جهت تست ارائه میشن و در صورت نداشتن باگ و تعداد دانلود Rating می خورن و امتیاز میگیرن و به مخازن devel و باز هم به مخازن بالاتر منتقل میشن

این اصلی ترین دلیل برای پر شدن فضای rootfs هست

اگر واقعا در مورد مخزن extra testing اطلاعاتی ندارید پیشنهاد می کنم جهت حفظ سلامتی گوشیتون این مخزن رو اصلا add نکنید . این مخزن بیشتر به درد developer ها میخوره که کاراشون رو با هم به اشتراک میذارن و باگ هاشو به همدیگه گزارش میدن

2- هر مخزنی که شما add می کنید مقدار قابل توجهی از فضای rootfs شما رو اشغال می کنه

مخازنی رو add کنید که واقعا بهشون احتیاج دارید . مخازن خوب و پر از برنامه ، به غیر از مخازن اصلی گوشی مخازن Maemo extra و extra devel هستن

اگر من توصیه کردم مخزن test رو add نکنید هم برای نرم افزارهاش بود و هم برای اینکه وجود خود اون مخزن مقداری از فضای rootfs شما رو میگیره

مثلا مخزن devel چیزی حدود 8 تا 10 مگابایت از فضای rootfs شما رو درگیر می کنه ولی نرم افزارهای کاربردی و مناسب و خوبش باعث میشه این مخزن رو داشته باشیم و به فضای اشغال شدش اهمیت ندیم ولی مثلا چه دلیلی وجود داره که کاربر جدید این گوشی و این سیستم عامل مخزن extra testing رو اضافه کنه و بدون اطلاع قبلی نرم افزاری از این مخزن نصب کنه و گوشیش با مشکل مواجه بشه ؟

3- سعی کنید زیاد تم نصب و پاک نکنید . همیشه نیاز نیست تمام تم های مخازن رو برای اینکه ظاهرش رو تجربه کنید روی گوشی خودتون نصب کنید و بعد می بینید که خوشتون نمیاد و پاکش می کنید

متاسفانه پاک کردن تم به معنای پاک شدن تمام فایل هاش نیست و یه سری از فایل های تم ها باقی می مونه و فضای rootfs رو اشغال می کنه

وارد Xtermina بشید و دستور رو وارید کنید تا فضا رو مشاهده کنید.

df -h /

http://upload.ir-tci.org/filestore/57/FTQ-WzHMMS.Screenshot-20120607-115754.png._

و اما در مورد این اسکریپ که براتون ضمیمه میکنم تقریبا ریسک بالا نیامدن گوشی و ... به کمترین مقدار خودش رسیده ولی باز باید بگم :

مسئولیت استفاده از این اسکریپت به عهده خودتون هست

نحوه استفاده هم به این صورت هست که فایل ضمیمه رو دانلود کنید از حالت فشرده خارج کنید فایل rootfs.sh رو به حافظه گوشی انتقال بدید و دستور زیر رو در ترمینال وارد کنید..

root
sh /home/user/MyDocs/rootfs-cleaner.sh

دوستان یه نکته دیگه با چند بار اجرا کردنش فضای بیشتری آزاد نمی شه ،همون یه بار که اجراش کنید کارشو می کنه ،اگه دوباره نرم افزار های زیادی نصب کردید ، اسکریپتو اجرا کنید ،

دانلود (http://upload.ir-tci.org/index.php/files/get/PhfsuOQC8h/farhadkxy.zip)

موفق باشید.:welove:

bobsponge
2012-11-18, 08:25 PM
دمت گرم عامو.......ولی این cleaner كه فقط 10mb از217 mb رو پاك كرد....چقدر دیگه میتونم برنامه نصب كنم و اس ام اس ذخیره كنم با این 10 mb????????

FARHAD.HI
2012-11-18, 09:20 PM
دمت گرم عامو.......ولی این cleaner كه فقط 10mb از217 mb رو پاك كرد....چقدر دیگه میتونم برنامه نصب كنم و اس ام اس ذخیره كنم با این 10 mb????????
به خاطر اینکه برای مشکلات دیگه طراحی شده همون ۱۰مگ برای دوستان دیگه خیلیه ولی برای شما نه این فضا فایده نداره مگر اینکه باهاش سر کنید در مورد نصب برنامه هم بستگی به برنامه داره...

mohsen0010
2012-12-10, 07:50 PM
سلام. ممنون.

FARHAD.HI
2012-12-10, 08:30 PM
سلام. ممنون.

سلام.
دوست عزیز ورودتون به سایت موبایل اول و انجمن ممو تبریک میگم..:)
لطفا به قوانین احترام بگذارید و از همون گزینه http://upload.ir-tci.org/filestore/4c/GBI7QPHn5N..png._ استفاده کنید کفایت میکنه و ایجاد اسپم نمیشه. موفق باشید..:snitch: