PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نصب برنامه از روی سورس gz tgz bz2 tbz2

bmx666
2011-04-15, 08:08 PM
با سلام
این آموزش رو میذارم چون در سیستم عامل Linux/Unix فراوان به کار میاد....(اگه حال کردی تشکر کن)
با استفاده از این اموزش شما قادر به نصب فایل های :

.tar.gz, .tgz, .tar.bz2 or .tar.bz2خواهید بود.
این آموزش با استفاده از ترمینال می باشد......

پیش نیاز:
1- افزایش فضای خالی rootfs (http://www.ir-tci.org/forum/showthread.php?t=101885)
2- راه اندازی محیط build (http://www.ir-tci.org/forum/showthread.php?p=978457)
3- داشتن ادرس فایل سورس.
4- رفتن به حالت روت (در مرحله 3 الزامی می باشد)

1) خارج سازی از حالت فشرده »» با استفاده از دستور زید ابتدا فایل را از حالت فشرده خارج می کنیم:

tar -zxf /ADDRESS/file.tar.gz
tar -zxf /ADDRESS/file.tgz
tar -jxf /ADDRESS/file.tar.bz2
tar -jxf /ADDRESS/file.tbz22) رفتن به مکان فایل »» با دستور زیر به مکان فایل رفته ... توجه داشته باشید که فایل خارج شده در همان مکان و در داخل فولدر با همان نام میباشد!!!

cd /ADDRESS/FILE-NAME3) کانفیگ و نصب فایل » با استفاده از دستورات زیر شما فایل را کانفیگ کرده و نصب میکنید:

./configure
make
make installتوجه: اگر در موقع نصب به ایرادی برخوردید مبنی بر نبودن دستور یا فایل به داخل فولدر خارج شده از فشردگی رفته. در ان مکان فایل README یا INSTALL وجود دارد که مانند تکست است.
با استفاده از یکی از دستورات زیر ان را باز کرده و از دستورات ذکر شده در مرحله 3 را انجام دهید:

nano /ADDRESS/README
gedit /ADDRESS/README
vi /ADDRESS/READMEو اگر هیچ کدام کار نکرد:

cat /ADDRESS/READMEتکثیر اموزش با استفاده از ذکر نام مجاز است!!! :)

Farab
2011-04-15, 09:03 PM
میشه بگید مثلا چه برنامه ای رو شما در این گوشی از روی سورس کامپایل کردید؟
بعدش هم دستور unzip کردن در لینوکس به این شکل هست:
tar -zcxf file.tar.gz

عزیز من gedit ویراشگر متن مربوط به اوبونتو هست! فکر میکنم شما اصلا این دستورات رو در maemo اجرا نکردید یا اطلاعات خودتون رو از لینوکس اینجا نوشتید.

bmx666
2011-04-15, 11:27 PM
میشه بگید مثلا چه برنامه ای رو شما در این گوشی از روی سورس کامپایل کردید؟
بعدش هم دستور unzip کردن در لینوکس به این شکل هست:
tar -zcxf file.tar.gz

عزیز من gedit ویراشگر متن مربوط به اوبونتو هست! فکر میکنم شما اصلا این دستورات رو در maemo اجرا نکردید یا اطلاعات خودتون رو از لینوکس اینجا نوشتید.

سلام
ممنون از توجهتون!

-نام تاپیک کلی هستش و به برنامه خاصی تعلق نداره،مطمئنا شما داخل سایت talk.maemo.com شدید و مشاهده کردین که
در نسخه های نرم افزاری که ریلیز میشه به صورت سورس هم میذارن و این فقط مربوط به maemo نمیشه.بطور کلی نرم افزار های لینوکس
ابتدا سورسشون میاد و بعد به صورت پکیج در میان.این بخاطر اینه که اگه کسی باگی پیدا کرد،اگه بلد بود اونو درست کنه و زحمت انپک نداشته باشه.

-اگه دقت کرده باشین من احتمال کار نکردن اون دستورات رو دادم...
gedit نرم افزاریست مربوط به سیستم عامل لینوکس،نه فقط اوبونتو!
اتفاقا برنامه gedit سورس هستش و میتونین از این ادرس بگیریدش:
http://linux.softpedia.com/get/Text-Editing-Processing/Others/gedit-3841.shtml

-انشا الله غیر اوبونتو سیستم عامل های دیگر رو هم استفاده کنین.

-unzip کردن به صورت های مختلف انجام میشه،مطمئنا میدونید که هر کدوم از اون حرف ها باعث یک کاری میشن!
ممنون که یاداوری کردین دش رو بذارم!

-حتما میدونین SDK چی هستش ... سایت mameo هم مانند سیستم عامل های دیگه گوشی ها مانند انروید و سیمبیان
SDK برای کاربراش گذاشته.اونو هر کسی میتونه دانلود کنه و سیستم عامل رو در داخل PC داشته باشه و نرم افزار هاشو امتحان کنه.
از این ادرس میشه اونو تهیه کرد : http://maemo.org/development/sdks (http://maemo.org/development/sdks/)

امیدوارم دلخور نشیده باشی.بسیار متشکرم که باعث شدی ایراد های کارمو بفهمم.
ممنون

atam
2011-04-16, 12:17 PM
دوست شما که هنوز n900 نداری واسه چی آموزش هایی رو میذاری که خودت امتحانشون نکردی؟!
شاید با این کار به گوشی بقیه دوستان آسیب وارد کنی
لطفا اول تست کنید بعد آموزش بذارید
ممنون:flower:

bmx666
2011-04-16, 04:38 PM
دوست شما که هنوز n900 نداری واسه چی آموزش هایی رو میذاری که خودت امتحانشون نکردی؟!
شاید با این کار به گوشی بقیه دوستان آسیب وارد کنی
لطفا اول تست کنید بعد آموزش بذارید
ممنون:flower:

سلام،
ببخشید شما از کجا میدونی من N900 ندارم؟؟؟!!!!
لطفا پاسخی که به دوست خوبمون Farab دادم رو شما هم مطالعه کنید و بعد پست بدین.
در اون پاسخ در مورد SDK توضیح دادم.

farhang_k
2011-04-17, 11:02 AM
ممنونم. تست میکنم.

Farab
2011-04-17, 11:08 AM
حرف های شما درست.
در مورد gedit منظورم محیط gnome بود نه صرفا اوبونتو. البته در kde هم کار میکنه. هر چند kde ویرایشگر متن خودش رو هم داره. در مورد maemo توصیه میکنم که از ویراشگر متن leafpad استفاده کنید یا ویراشگر با mc
عزیزم من سالهاست که لینوکس کارم و اول با فدورا شروع کردم. در سایت ubuntu.ir با نام کاربری فاراب فعال هستم.
در مورد کد آنزیپ کردن فقط منظورم دش بود. البته تک تک سوییچ های tar هم در man هست.
در مورد سورس هم حرف شما کاملا صحیح هست.
خوشحالم که یه لینوکس کار واقعی در بین n900 داران ایران لااقل پیدا کردم و میدونم که مثل خودم به عشق سیستم عامل گوشی رو با هزار زحمت خریدی. اگه دوست داشتی تماس خصوصی بزن تا تجربه هامو در استفاده 2 ماهه از این گوشی در اختیارت بذارم.

haw3d
2011-04-29, 10:20 AM
با سلام
این روش رو بیشتر برای کامچایل برنامه هایی که خودتون مینویسن استفاده کنین. چون زمان کامگایل خیلی طول میکشه. همچنین مائمو یک ورژن کوگیک از لینوکس هستش و خیلی از نیازمندیها روش نیست.
نیازمندیها معمولا کتلبخانه(لیبرری) هستن و معمولا میرن تو فضای رووت.
در ضمن زمان زیادی طول میکشه تا کامپایل بشن(تو کامپیوتر) تو گوشی خدا داند.
بهتره از بسته های خود دبین استفاده کنین(که با معماری آرم کامپایل شدن یعنی پسوند armel دارن) . این روش خطراتی داره اما باعث میشه قابلیت های گوشی خیلی زیاد بشه.
برای گیدا کردن این بسته ها تو گوگل دنبال
debian repository
بگردین